A lényeg a gyorsaság: így győzhetjük le a száj-és körömfájás vírust

Nagy István szerint a járvány megfékezhető, de következetesnek kell lennünk.

Vadászokat is érint a járványügyi készültség.
Mint ismert: Magyarországon két helyszínen, először Kisbajcs, majd Levél település állattartó telepein is kimutatták a rendkívül fertőző ragadós száj- és körömfájás vírusát. A betegség gyors terjedése miatt az illetékes hatóságok azonnali óvintézkedéseket rendeltek el a fertőzött területeken, hogy megelőzzék a járvány további terjedését. Különösen nagy veszélyt jelentene, ha a kórokozó a vadállatok populációjába is átjutna, ezért a vadászok és vadgazdálkodók számára is kiemelt jelentőségű a megelőzés – írja cikkében az Infostart.
Ezt is ajánljuk a témában
Nagy István szerint a járvány megfékezhető, de következetesnek kell lennünk.
Az Országos Magyar Vadászkamara már hivatalos tájékoztatást adott ki arról, hogy a vadászoknak milyen lépéseket kell tenniük, ha fertőzöttnek tűnő vadállattal találkoznak. Földvári Attila, a szervezet szóvivője az InfoRádióban elmondta, hogy a hasított körmű vadon élő állatok esetében érdemes külön figyelni az orr-ajaki részen, a szájnyálkahártyán, a nyelven és a körömközi területen megjelenő hólyagképződésre és kimaródásra, amelyek a betegség egyértelmű jelei lehetnek.
Az élő állatoknál fokozott nyálzás és orrfolyás is gyanús tünetnek számít.
„Ilyen esetben azonnal értesíteni kell a hivatásos vadászt vagy a hatósági állatorvost, hiszen a legfontosabb az, hogy a lehető leggyorsabban, idejében sikerüljön megfékezni a betegséget” – hangsúlyozta az Országos Magyar Vadászati Védegylet főmunkatársa a rádiónak.
Földvári Attila arra is emlékeztetett, hogy a jelenlegi helyzet hasonlít a 2018-ban megjelent afrikai sertéspestis járványhoz, azzal a különbséggel, hogy míg akkor a cél az volt, hogy a betegség ne jusson be a háziállatok közé,
most az a legfontosabb, hogy a vadállományt sikerüljön megóvni.
A vadgazdálkodókat hivatalos levélben is tájékoztatták a szükséges teendőkről. Az illetékes hatóságok bizonyos esetekben mintavétel céljából engedélyezhetik egyes vadállatok kilövését is. Jelenleg vadászati korlátozások kizárólag a két érintett állattartó telep környékén vannak érvényben, további intézkedések bevezetésére pedig akkor kerülhet sor, ha a vírus újabb helyeken is felbukkan.
Az állategészségügyi hatóságok folyamatosan monitorozzák a helyzetet, és szükség esetén újabb szigorításokat rendelhetnek el.
„A legfontosabb feladatunk most az, hogy figyeljünk, és ha a vadgazdálkodók vagy vadászok bármilyen gyanús jelet észlelnek, azonnal jelentsék azt a hatóságoknak” – mondta Földvári Attila az InfoRádiónak.
Ezt is ajánljuk a témában
Ha egy állományban megjelenik a száj- és körömfájás, az összes állatot le kell ölni, ami komoly gazdasági veszteséget jelent, és ez csak a jéghegy csúcsa.
A szóvivő arra is felhívta a figyelmet, hogy a járványügyi helyzet ellenére továbbra is lehetséges a természetjárás, ha egyéb korlátozások nem lépnek életbe. Ugyanakkor külön óvatosságot javasolt azoknak, akik otthon állatokat tartanak.
„Aki állattartó, lehetőleg ne menjen ki a természetbe ugyanabban a ruhában vagy cipőben, amelyben az állatállomány közelében járt.
Ez a betegség rendkívül fertőző, akár a szél is továbbviheti a vírust”
– figyelmeztetett a szóvivő.
A szakemberek hangsúlyozták, hogy a járvány mihamarabbi lokalizálása és megállítása kulcsfontosságú. Az Országos Magyar Vadászkamara mindenkit arra kér, hogy legyen elővigyázatos és működjön együtt a hatóságokkal a fertőzés terjedésének megelőzésében.
Ezt is ajánljuk a témában
Egyre több a fertőzött állat Győr-Moson-Sopron vármegyében.
Nyitókép: intézkedés a kisbajcsi telepen / MTI